środa, 7 grudnia 2016

Paszporty Polityki 2016 - nominacje

Zostały ogłoszone nominacje do Paszportów POLITYKI, jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce.

W tym roku jury nagrodzi młodych i utalentowanych twórców kultury, którzy w minionym roku wytyczali nowe trendy w następujących dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna. 24. edycja Nagrody zostanie wzbogacona o nową kategorię: kultura cyfrowa.

Decyzja ta nie powinna raczej nikogo dziwić. Polacy odnoszą coraz to większe sukcesy na rynku gier wideo. Duże uderzenie wywołane przez CD Project Red (ubiegłoroczny kreator kultury) i jego wiedźmińską trylogię udowodniło, że Polacy nie tylko mają wielkie ambicje, ale co raz częściej dysponują również zasobami, które pomagają w ich osiągnięciu. Warto również nadmienić, że na rynku gier co raz większą popularność zdobywają gry niszowe (tzw. "indie"), w których nacisk kładziony jest na ciekawe koncepcje, zarówno dotyczące samej mechaniki gry, jak i jej oprawy graficznej. To właśnie w tej dziedzinie gier Polacy zdają się najlepiej odnajdywać i odnosić co raz to większe sukcesy. Realizacje te co raz częściej zaskakują ciekawymi rozwiązaniami wizualnymi i fabularnymi, nic więc dziwnego, że kapitułą postanowiła wyróżnić twórców również i w tej kategorii. Nadszedł najwyższy czas na to, by awansować grę z pozycji zabawki i uznać ją za sztukę.

Wśród nominowanych znaleźli się:

 FILM:
- Bartosz M. Kowalski ("Plac zabaw")
- Jan P. Matuszyński ("Ostatnia rodzina")
- Tomasz Wasilewski ("Zjednoczone stany miłości")

TEATR:
- Agata Duda Gracz
- Paweł Sakowicz
- Anna Smolar

LITERATURA:
- Stanisław Łubieński ("Dwanaście srok za ogon")
- Natalia Fiedorczuk ("Jak pokochać centra handlowe")
- Zośka Papużanka ("On")

SZTUKI WIZUALNE:
- Alicja Bielawska
- Roman Stańczka
- Daniel Rycharski

MUZYKA POWAŻNA:
- Krzysztof Bączyk
- Marzena Diakun
- Łukasz Dyczko

MUZYKA POPULARNA:
- Taco Hemingway i Rumak
- Raphael Rogiński
- Wacław Zimpel

KULTURA CYFROWA:
- Piotr Iwanicki ("Superhot")
- Michał Staniszewski ("Bound") 
- 11 Bit Studios ("This War of Mine: The Little Ones")  

Sylwetki nominowanych zostaną zaprezentowane w oddzielnych postach. 

Oczywiście można prowadzić zażarte dysputy na temat, czy nominowani zostali dobrani dobrze, jakim kluczem posłużono się w tym roku itp.Osobiście w konsternację wprowadzają mnie nominacje w dziedzinie literatury i muzyki popularnej, ale widocznie taki dobór twórców ma jakiś sen i ich twórczość posiada to "coś", czego zabrakło pozostałym muzykom i pisarzom. Staram się w to uwierzyć.

Jak co roku zostanie przyznane również honorowe wyróżnienie Kreatora Kultury. Tytuł nadawany jest twórcom za za ich szczególne osiągnięcia w popularyzacji polskiej kultury. 

Laureatów wybranych przez Kapitułę poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 10 stycznia 2017 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Wydarzenie będzie transmitowane w telewizji TVN oraz w radiu TOK FM.

W ubiegłym roku laureatami Paszportów Polityki zostali:
Magnus Von Horn (film),  Ewelina Marciniak (teatr), Tymek Borowski (sztuki wizualne), Łukasz Orbitowski (literatura), Marcin Świątkiewicz (muzyka klasyczna), Kuba Ziołek (muzyka popularna).
Kreatorem Kultury został CD Project Red. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz